Lody to deser uwielbiany przez dorosłych i dzieci. Bez lodów nie ma udanych wakacji, a wiele osób wręcz nie wyobraża sobie ochłody w letnie dni bez ich udziału. Choć uwielbiamy lody, to czy wiemy, jaka jest ich historia i skąd się wywodzą?
Skąd się wzięły lody?
Tak naprawdę nie do końca wiadomo na pewno, kto jest wynalazcą lodów. Tym, co jest wiadome na pewno to to, że ten wyjątkowy deser pochodzi z Chin, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi sprzed ponad 5000 lat. Pierwsze lody składały się z kruszonego lodu i zmiażdżonych owoców, więc śmiało można stwierdzić, że był to odpowiednik współczesnych sorbetów. Oczywiście Chińczycy próbowali ulepszać recepturę w miarę swoich ówczesnych możliwości. Stąd też dość szybko do mieszanki zaczęto dodawać ugotowany ryż, mleko czy przyprawy. Takie eksperymenty dały podstawę do stworzenia lodów, jakie dziś doskonale znamy.
Historia lodów w Europie
Zgodnie z wieloma źródłami historycznymi, za pojawienie się w Europie lodów odpowiadają starożytni Grecy, którzy do tworzenia deseru wykorzystywali miód, cynamon, wodę różaną, migdały, figi oraz… śnieg z Olimpu.
Inne źródła natomiast przekazują, że lody do Europy sprowadził Marco Polo, który przywiózł ich recepturę z jeden z wypraw do Chin. Od tego momentu powoli lody pojawiały się w wielu Europejskich miastach. Początkowo serwowane były wyłącznie dla elit, o czym świadczy pierwsza francuska lodziarnia Cafe Procope, gdzie serwowano lody z mieszanki mleka, śmietanki, masła i jajek. Dopiero po jakimś czasie, w XVII wieku lody stopniowo stawały się bardziej dostępne nawet dla przeciętnych obywateli.
Współczesna różnorodność
Dziś lody wyglądają zupełnie inaczej niż na początku swojego istnienia, odmienny jest ich nie tylko kształt, ale smak. Współczesna baza do lodów rzemieślniczych to wysokiej jakości półprodukty pozwalające na przygotowanie w krótkim czasie dużych partii tego deseru.
Lody świderki, lody włoskie, lody rzemieślnicze, lody wegańskie czy lody białkowe. Obecnie wybór lodów jest tak duży, że bez wątpienia każdy będzie w stanie znaleźć najlepszy dla siebie przysmak.
Nie tylko rozwój technologii, ale również chęć do eksperymentowania doprowadziły do tego, że początkowo bezkształtne lodowe mieszanki na bazie kruszonego lodu i owoców bądź soków, stały się bardziej różnorodne zarówno pod względem swojego wyglądu, jak i smaku. Tak naprawdę dziś producenci lodów mają nieograniczone możliwości produkcji tych przysmaków, a jedynymi ograniczeniem może być ich kreatywność.
Dziś poza tradycyjnymi czekoladowymi, waniliowymi czy truskawkowymi lodami można zjeść również takie o smaku whisky, grzybów w winie, kremu z krabów, a nawet makaronu z serem.